Sunday, July 4
18:00 | Registration |
19:00 | Welcome banquet at the Cafeteria |
Monday, July 5
08:45 - 09:00 | Opening |
Organizers and Jan-Michael Rost | |
PROTEINS - CHAIR: PETER SCHUSTER | |
09:00 - 09:50 | Christine Orengo |
A structural perspective on genome evolution | |
09:50 - 10:40 | Arthur Lesk |
Evolution of the globins | |
10:40 - 11:10 | Coffee break |
11:10 - 12:00 | Nikolay Dokholyan |
Scale-free theory of protein evolution | |
12:00 - 12:25 | Eric Deeds |
Prokaryotic phylogenies inferred from protein structural domains | |
12:25 - 14:15 | Lunch break |
PROTEINS AND RNA I - CHAIR: PETER STADLER | |
14:15 - 15:05 | Richard Goldstein |
Understanding proteins in their evolutionary context | |
15:05 - 15:30 | David H. Ardell |
Statistical analysis of tRNA sequence diversity and function in prokaryotic genomes | |
15:30 - 15:55 | Supratim Sengupta |
Modelling the process of codon reassignment in alternative genetic codes | |
15:55 - 16:30 | Coffee break |
CHAIR: MARKUS PORTO | |
16:30 - 17:30 | MPIPKS Colloquium: |
Peter Schuster | |
The indispensability of neutrality in molecular evolution | |
PROTEINS AND RNA II - CHAIR: RICHARD GOLDSTEIN | |
17:35 - 18:25 | Peter Stadler |
RNA in silico: Evolution, prediction, folding | |
19:00 - 20:30 | Dinner |
20:30 - | Discussion session |
Tuesday, July 6
DRIFT AND SELECTION - CHAIR: LAUREN DURET | |
09:00 - 09:50 | Tomoko Ohta |
Drift and selection in evolving interaction systems | |
09:50 - 10:40 | Adam Eyre-Walker |
The good, the bad and the ugly: Estimating the rates and fitness effects of new mutations in | |
humans | |
10:40 - 11:10 | Coffee break |
11:10 - 12:00 | Hunter Fraser |
Detecting selection using a single genome sequence | |
12:00 - 12:25 | David Liberles |
Charaterizing selective pressures and functional change | |
12:25 - 12:50 | Elio Parisi |
Structural-functional diversification of phylogenetic divergent fish and mammalian | |
metallothioneins | |
12:50 - 14:30 | Lunch break |
MECHANISMS OF MOLECULAR EVOLUTION I - CHAIR: ARTHUR LESK | |
14:30 - 15:20 | James Shapiro |
Genome system architecture, repetitive DNA, natural genetic engineering and evolution | |
15:20 - 16:10 | Leah Cowen |
Hsp90, buffering, and the evolution of drug resistance | |
16:10 - 16:35 | Jean-Nicolas Volff |
Retrotransposons, retroviruses or neogenes: Differential evolution of retrotransposable | |
elements in chordate genomes | |
16:35 - 17:10 | Coffee break |
MECHANISMS II - CHAIR: LEAH COWEN | |
17:10 - 18:00 | Andreas Wagner |
On mutational robustness (and other stories) | |
18:00 - 18:50 | Masatoshi Nei |
Evolution of genetic systems: NK cell receptors, MADS-box genes, and olfactory receptors | |
19:00 - 20:30 | Dinner |
20:30 - | Poster session |
Wednesday, July 7
EUKARYOTIC GENOMES - CHAIR: JEAN LOBRY | |
09:00 - 09:50 | Lauren Duret |
Variation of substitution processes along mammalian genomes, and the evolution of isochores | |
09:50 - 10:15 | Yves Van de Peer |
Large-scale gene duplications in eukaryotic genomes | |
10:15 - 10:40 | Peter Arndt |
Regional and time-resolved base substitution patterns of the human genome | |
10:40 - 10:45 | Group photo |
10:45 - 11:10 | Coffee break |
11:10 - 12:00 | Giorgio Bernardi |
The neo-selectionist view of genome evolution | |
12:00 - 12:25 | Giuseppe D'Onofrio |
Genome organization of vertebrates | |
12:25 - 12:50 | Martin Lercher |
Gene order in the human genome | |
12:50 - 14:30 | Lunch break |
14:30 | Excursion to Dresden downtown and to Großsedlitz |
19:00 | conference dinner at Großsedlitz |
Thursday, July 8
PROKARYOTIC GENOMES - CHAIR: GIORGIO BERNARDI | |
09:00 - 09:50 | Andres Moya |
Understanding genome reduction in endosymbiotic bacteria from insects | |
09:50 - 10:15 | Eduardo Rocha |
Associations between gene essentiality and genome evolution | |
10:15 - 10:40 | Xuhua Xia |
Strand-specific mutation maintains codon bias that drives codon-anticodon | |
adaptation in vertebrate mitochondrial genomes | |
10:40 - 11:10 | Coffee break |
NETWORKS I - CHAIR: MICHAEL LÄSSIG | |
11:10 - 12:00 | Peer Bork |
Towards function prediction in 4D | |
12:00 - 12:50 | Alfonso Valencia |
Prediction of protein interactions and protein interaction networks | |
12:50 - 14:30 | Lunch break |
NETWORKS II - CHAIR: PEER BORK | |
14:30 - 15:20 | King Jordan |
Natural selection and self-organization in the evolution of the human gene expression network | |
15:20 - 15:45 | Werner Ebeling |
New species in evolving networks | |
15:45 - 16:10 | Ofer Biham |
Master equation to the simulation of simple genetic networks | |
16:10 - 16:35 | Daniel Kotlar |
Codon bias is a factor in regulating expression via translation efficiency in the human genome | |
16:35 - 17:10 | Coffee break |
NETWORKS III - CHAIR: ALFONSO VALENCIA | |
17:10 - 18:00 | Michael Lässig |
Structure and dynamics of bio-molecular networks | |
18:00 - 18:25 | Thomas Pfeiffer |
Evolution and large-scale properties of metabolic networks | |
18:25 - 18:50 | Johannes Berg |
Local graph alignment and motif search in biological networks | |
18:50 - 19:15 | Csaba Pal |
The causes and evolution of enzyme dispensability: A metabolic network analysis | |
19:15 - 20:45 | Dinner |
20:45 - | Poster session |
Friday, July 9
PHYLOGENETIC TREES - CHAIR:TAKASHI GOJOBORI | |
09:00 - 09:50 | Pietro Liò |
Using Bayesian methods for integrating biological information: protein structure/phylogeny | |
and sequence/gene expression | |
09:50 - 10:40 | Paul Higgs |
RNA structure and molecular phylogenetics | |
10:40 - 11:05 | Marc-Thorsten Hütt |
Genome phylogeny based on short-range correlations in DNA sequences | |
11:05 - 11:35 | Coffee break |
11:35 - 12:25 | Jean Lobry |
SeqinR: A contributed package to the R project for statistical computing devoted to biological | |
sequences retrieval and analysis | |
12:25 - 12:50 | Erich Bornberg-Bauer |
Evolution of proteins and networks | |
12:50 - 14:30 | Lunch break |
POPULATIONS I - CHAIR: LUCA PELITI | |
14:30 - 15:20 | Ester Lázaro |
Quasispecies dynamics and RNA virus extinction | |
15:20 - 15:45 | Joachim Selbig |
HIV-1 drug resistance: Diversity, complexity, and evolutionary aspects | |
15:45 - 16:10 | Carlos Briones |
Molecular memory in quasispecies of retroviruses: The biological role of minority | |
genomes within the population | |
16:10 - 16:40 | Coffee break |
POPULATIONS II - CHAIR: TOMOKO OHTA | |
16:40 - 17:30 | Luca Peliti |
Frequency-dependent fitness and coevolution | |
17:30 - 17:55 | Bernhard Mehlig |
Gene-history correlation and population structure | |
17:55 - 18:20 | Mark Achtman |
Population genetics and evolutionary history of bacterial pathogens | |
19:00 - 20:30 | Dinner |
20:30 - | Discussion session |
Saturday, July 10
GENOMIC ELEMENTS AND MODULES IN EVOLUTION - CHAIR: JAMES SHAPIRO | |
09:00 - 09:25 | Dusan Kordis |
Phylogenomic analysis of chromoviruses | |
09:25 - 09:50 | John Hancock |
Simple sequences in protein evolution | |
09:50 - 10:15 | Christine Vogel |
Domain versatility and its relationship to domain abundance | |
10:15 - 10:40 | Balazs Papp |
Dosage sensitivity and the evolution of gene families in yeast | |
10:40 - 11:10 | Coffee break |
11:10 - 12:00 | Takashi Gojobori |
Evolution of central nervous system: Integrative approach of experiments and bioinformatics | |
12:00 - 12:25 | Closing |
12:25 - 14:00 | Lunch break |